Včelaři sobě i jiným

Vítejte na našem webu

Tyto stránky slouží včelařům Vrbenska i nevčelařské veřejnosti. Včelaři tu najdou informace o činnosti své organizace, ti ostatní  informace o tom, kde nakoupit med a  co se dá z medu vytvořit dobrého.

 

Novinky

28.01.2016 08:59

Zimní měl

Letošní odevzdávání vzorků měli je poněkud komplikovanější. Část území naší ZO spadá do ochranného pásma na MVP. Jedná se o Mnichov a Karlovice. V tomto území se odevzdávají vzorky s maximálně 10-ti včelstvy. Tedy včelař s 15-ti včelstvy odevzdá 2 vzorky a to jeden pro 8 a druhý pro 7 včelstev. Protože za vyšetření na MVP se platí cca 450 Kč, musíme dávat dost pozor, abychom něco nepopletli. Peníze za vyšetření se nám sice do roka vrátí jako proplacená dotace, ale nějaký omyl bychom asi zaplatili my. Proto taky důvěrníci dostali pro každého včelaře označené kelímky. Aby vše bylo v laboratoři jasné a snadné, jsou kelímky na MVP (a varroázu) odlišné od vzorků jen pro varroázu. Pokud vás ještě nenavštívil důvěrník s označenými kelímky, kontaktujte ho co nejdříve.

19.11.2015 11:47

Pozvánka

V neděli 29. listopadu 2015 bude v restauraci u Dvořáků členská schůze spojená s výplatou dotací. Začátek je v 10:00.

                           Zve výbor ZO ČSV

06.09.2015 18:32

Informace k letošnímu léčení včelstev

Nejprve o Gabonu
Zúčastnili jsme se jako okres klinického testování nového léčiva Gabon Flum. V nejbližších dnech Vás navštíví důvěrník a společně s Vámi vyplní formulář pro hodnocení Gabonu. Bude třeba odpovědět na takové otázky,  jako
-
kdy se vložily pásky do úlu
- kdy byly odebrány
- jaký byl spad roztočů před použitím Gabonu (pokud jste to sledovali)
- jak padali roztoči v prvních dnech léčení
- zda se zvýšila agresivita včel
- zda vznikly při léčení loupeže včel
- zda jste měli nějakou alergii na použité léčivo
atd.
Závěrečné zhodnocení účinnosti Gabonu bude po první fumigaci, kdy je třeba zapsat  spad roztočů - tedy počátkem října.
Nyní je velice důležité, aby byly odstraněny ze všech včelstev Gabonové pásky. V případě nemoci včelaře je třeba, po dohodě s rodinou, pomoci při vytažení pásek ze včelstev. Z informací o léku Gabon výplývá, že delší léčení může vést i k odolnosti roztočů na léčivo.
Korektní bude, když každý včelař ukáže důvěrníkovi vytažené pásky a tím bude jasno.
Pásky si zatím ponechá včelař u sebe v igelitovém sáčku. Co s nimi, jak je likvidovat, popřípadě zda se dají použít později, se ještě dozvíme.

Pár slov o fumigaci Varidolem
V časopise Včelařství z letošního září je článek "Celý rok proti varroáze". V předposledním odstavci je informace o novém kapátku, na které si včelaři stěžují. Je tam napsáno, že je třeba číst návod a příbalovou informaci. Tady je třeba dodat, že léky, které jsme dostali, mají letáky ještě z roku 2009. Text nového letáku je k nalezení na webu výzkumného ústavu. V něm je hned několik změn:
- 2 kapky na obsednutý nástavek, neobsednuté nástavky se nepočítají.
- Víc než tři kapky není třeba dávat ani  velmi silným včelstvům.
- Z jedné lahvičky se nakape cca 140 kapek.
- Předávkování vyvolá zvýšené vzrušení až hynutí včel.
- Pro fumigaci naklánějte lahvičku velmi opatrně tak, aby se samovolně uvolnila vždy jen jedna kapka.
Pro příští roky chceme zkusit objednávat léky podle přání jednotlivých včelařů. V případě Varidolu se nemusíme bát použít i starší léky. Viz informace na těchto stránkách z 1.12.2014. Jsou zde citována slova Martina Kamlera o tom, že p. Veselý zkoušel účinnost pět let starého Varidolu a fungovalo to. Podrobnosti si řekneme na členské schůzi.
Letos je třeba léčení nějak ustát - bude nutné si v některých případech lahvičky předávat. Nebojme se použít nedobraný Varidol z loňska.

 

02.06.2015 18:41

Praktická ukázka chovu matek

Podobně jako v roce 2013 se setkáme na včelíně u Franty Herouta. Bude to v sobotu 13. června od 15:00.  Honza Valla přinese plemenivo od dovezené matky ze Slovinska a spolu s Mirkem Korhelem provedou přelarvování a převajíčkování. Účastníci si budou moci sami zkusit vyrobit matečníky a přenést plemenivo. Honza bude mít připraven startér a další den se setkáme u něj na včelíně a podíváme se, jak to dopadlo. Zájemci si mohou donést prázdný rámek a odnést si domů matečníky. Máme slíbeno, že Luděk Vondra ukáže podomácku vyrobené elektrické tavidlo na vosk.  Mimo to si můžeme popovídat  o úlové váze za 195 Kč.
Franta bydlí tady a Honza tady.

26.05.2015 10:07

Úlová váha za 199 kč

V současné době je v elektrách (např v Globále) možno koupit osobní váhu, která má oddělený  display. To umožňuje váhu dát pod úl (protože je povrch váhy rovný) a na samostatném displayi sledovat počet kg. Váha i display mají baterie a do chodu se uvádí stlačením nebo nadlehčením úlu. Display je třeba mít ve výšce, kde je váha. Spojení váha-display je obdobné jako u televizního ovladače - tedy paprskem. Otázky jsou na jakou dobu budou baterie stačit, jak obstojí v zimě a zda tenzorová čidla nebudou při stálem zatížení stárnout a tedy chybně ukazovat. Dosavadní zkoušky nám udělaly radost. Funguje to. Obrázky jsou tady, tady, tady a tady.
 

27.04.2015 12:05

Závěry z výroční volební schůze 29.3.2015

Usnesení z výroční a volební schůze naší organizace je tady. Na výročce jsme dohodli rozpočet na celý rok a ten je  tady . No a jak se budeme vzdělávat, to lze počíst tady.

 

23.04.2015 08:30

Ještě jednou o moru.

Při hromadném odevzdávání vzorků byl zjištěn MVP u včelaře z Orlové. Je to ten kočovný vůz co vídáme v zatáčkách při cestě autem před Pustou Rudnou.  Napadení nebylo velké - jen 1,3 x 10^3 tj 1300. Při následném odběru (jeden plodový plást z každého včelstva) se mor neprokázal.

Takže ještě jednou Uf.

13.03.2015 13:29

Pozvánka

Vážení přátelé,
v neděli 29. března 2015 bude v restauraci u Dvořáků výroční členská schůze ČSV spojená s volbou výboru. Začátek je od 10:00. Výbor se sejde o půl hodiny dříve.
                            

13.03.2015 10:14

Vyšetření na mor včelího plodu 2015

Konečně došla zpráva, že NIKDO z naší organizace nemá MVP.                                                     Uf, to se nám ulevilo.

04.03.2015 10:02

Vyšetření zimní měli 2015

Dopadli jsme ještě lépe než loni. Na 1 roztoče připadá více jak 7 včelstev. Bez roztočů je 89,1% včelstev. Protokol je tady.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode